Listopad 26, 2015 in malarstwo, WL4

Krzysztof Polkowski

Krzysztof Polkowski

          Urodzony w 1958 r. w Gdańsku. Studiował w PWSSP w Gdańsku, dyplom w pracowni prof. Kazimierza „Kacha” Ostrowskiego w 1985 r. Od 1997 r. pracuje na macierzystej uczelni - ASP w Gdańsku, gdzie jest adiunktem w stopniu dr hab. sztuki na Wydziale Malarstwa a od 2012 r. pełni również funkcję dziekana.

Oprócz malarstwa i rysunku zajmuje się instalacjami site specific, fotografią, sztuką włókna oraz projektami artystycznymi jako kurator i producent. Ostatnie duże projekty kuratorsko - producenckie to „Miłość - site specific” z 2011 roku, przeznaczony do byłej Królewskiej Fabryki Karabinów na Dolnym Mieście w Gdańsku , do którego zaprosił Bognę Burską, Katarzynę Józefowicz, Dorotę Nieznalską, m-city, Marka Rogulusa Rogulskiego, Macieja Salomona, Dorotę Walentynowicz, Annę i Adama Witkowskich oraz Cud w Zonie Sztuki Aktualnej w Szczecinie, w którym wzięli udział Maciej Chodziński, Filip Ignatowicz, Katarzyna Szeszycka, Ewa Toniak i Iwona Zając. W twórczości własnej zajmuje się wieloznacznością słów oraz pojęć, korzystając z semantycznej teorii znaku językowego. Swoje fascynacje semiotyką i historią stara się wykorzystywać w projektach artystycznych.

Posiada w dorobku kilkanaście wystaw indywidualnych oraz brał udział w ponad stu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Ostatnio w Festiwalu Loary 2015 / Orlean i Międzynarodowym Festiwalu Nowej Sztuki lAbiRynt 2015/ Słubice-Frankfurt n/Odrą.Prace zbiorach: m.in. Muzeum Narodowego w Gdańsku, Rathaus Museum w Worpswede/Niemcy, kolekcji Adama Biesiady

Ważniejsze nagrody i stypendia:

- Wyróżnienie Regulaminowe – Młode Malarstwo Polskie „Krytycy o nas” / BWA / Sopot / 1989 r.

- I Nagroda w dziedzinie malarstwa / Triennale Sztuki Gdańskiej „KONFRONTACJE 90”/ BWA / Sopot / 1990 r.

- Pobytowe stypendium Miasta Gdańska - Galerie Roeschen / Schierbrock k. Bremy / 1990 r.

- I Nagroda w dziedzinie malarstwa - Prezydenta Gdańska / I Ogólnopolskie Biennale Malarstwa i - Tkaniny Unikatowej / Gdańsk / 2001 r.

- Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska / Gdańsk / 2010 r.

- Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska z okazji jubileuszu 25 – lecia pracy artystycznej / Gdańsk / 2010 r.

- Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury / Gdańsk / 2010 r.

- Stypendium Twórcze Samorządu Województwa Pomorskiego / Gdańsk / 2011 r.

- Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska /Gdańsk / 2011 r.

- Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska / Gdańsk / 2015 r.

Click to share thisClick to share this