Username:

Password:

Forgot Password? / Help

HISTORIA WL4

   WL4 powstało z inicjatywy artysty rzeźbiarza Czesława Podleśnego. Wraz z trójką artystek: Adrianą Majdzińską, Sarą Podwysocką i Anną Bocek opracowali plan zorganizowania miejsca na pracownie artystyczne w przeznaczonym do rozbiórki budynku dawnej Piekarni przy ul.Wiosny Ludów 4 w Gdańsku.

   Dzięki uprzejmości właściciela obiektu Roberta Pawłowskiego oraz przy wsparciu Prezesa Fundacji Wspólnota Gdańska Andrzeja Stelmasiewicza udało się ten plan zrealizować.

   Właściciel przekazał nam budynek na działalność artystyczną za symboliczną kwotę a Fundacja wsparła nas przy realizacji niezbędnych remontów (naprawa dachu, instalacji elektrycznej i kanalizacyjnej). Dzięki Wspólnocie Gdańskiej uzyskaliśmy również osobowość prawną. Zgodnie z umową artyści utrzymują budynek z miesięcznych czynszów.

   Od czerwca 2015 czterdziestu artystów z różnych dyscyplin rozpoczęło tworzyć swoje autorskie pracownie. Obiekt jest nadal w trakcie (modernizacji) rozwoju i docelowo stanie się CENTRUM ARTYSTYCZNYM, w którym artyści indywidualnie lub w grupach będą realizować swoje projekty. Odbywać się będą: wystawy, warsztaty, plenery rzeźbiarskie w różnych materiałach, działania w przestrzeni publicznej, koncerty, przedstawienia, odczyty itp.

   W pomieszczeniu DAWNEJ PIEKARNI powstaje aktualnie GALERIA WL4 - miejsce wystawiennicze dla rezydentów z WL4 jak i artystów zaproszonych z zewnątrz.

   Nasza przestrzeń wystawiennicza będzie służyć także innym działaniom artystycznym takim jak: sesje fotograficzne, plany filmowe, próby teatrów, warsztaty plastyczne, koncerty. Następnym planowanym krokiem będzie stworzenie w WL4 miejsca przystosowanego do realizacji większych przedsięwzięć.

   Latem przyszłego roku zorganizujemy DNI OTWARTYCH PRACOWNI, w czasie których goście będą mieli okazję zobaczyć warsztat artysty „od kuchni”.

   Naszym istotnym celem jest nawiązanie kontaktów z podobnymi organizacjami na świecie i stworzenie planu wymiany rezydentów i wystaw.

   WL4 wszystkie pozyskane fundusze i materiały planuje przeznaczać na utrzymanie obiektu, jego zabezpieczenie i działalność.

   Zapraszamy do współpracy przedstawicieli mediów, mecenasów i sponsorów, urzędników z Wydziału Kultury, a przede wszystkim wszystkich wrażliwych odbiorców wyczulonych na sztukę.

Oficjalne otwarcie WL4 PRZESTRZEŃ SZTUKI odbędzie się w sobotę 28 listopada 2015.